Kai mano aš paskęsta kitų jūroje
Kultūrinio šoko hipotezė ( 1 )
Kultūrinio šoko hipotezė ( 2 )
Sėkminga adaptacija migracijoje
Neurotinis konkuravimo stilius
Konkurencijos atsisakymas
Vidinės laisvės ir laimės link

 

SPECIALISTAI

 

Nemokamu tiesioginių konsultacijų /grafikas /

 

 

 

Vidinės laisvės ir laimės link

Vilma Kuzmienė
psichologė psichoterapeutė

 

Jeigu tu esi nuolatos susirūpinęs, perfekcionistas, labai daug siekiantis arba darboholikas, tu tikriausiai pavydi žmonėms, kurie, atrodytų, lengvai ir grakčiai naviguoja gyvenime. Jie nesusirūpinę (kaip kad tu) dėl to, kas nutiktų, jeigu nepadarytumei to ar kitko.
Ko gera, jie nėra labiausiai motyvuoti ar tobuli žmonės, kuriuos tau yra tekę sutikti gyvenime, bet jie visada atrodo pilnatviški. Jeigu tu esi visiškai kitoje asmenybių spektro pusėje - nuolatos kažką darantis ir niekad nepatenkintas - tai gal ir tu nori tapti laisvu?

Žingniai:

1. Vienu metu užsiimk tik viena veikla. Visi didižiausi pasaulyje išradimai gimė galvose žmonių, kurie aiškiai suvokė savo užduotį/tikslą ir maksimaliai koncentravosi į tai, skyrė visą savo dėmesį užduočiai įvykdyti. Šiuolaikiniame pasaulyje įsigaliojo kitoks stilius - taip vadinama “daugybinė veikla”. Kartais jaučiame, kad toks stilius veiksmingas, tačiau ar tai - tikrai produktyvu? Ar skirti kiekvienai užduočiai po 30% savo dėmesio tris valandas yra efektyviau nei kiekvienai užduočiai atskirai skirti šimtaprocentinį dėmėsį po valandą?

2. Lėčiau. Kam reikia skubėti? Jei tavo užduotis apibrėžta konkrečiu laiko vienetu - per kiek turi ją ivykdyti, tu juk gali ja mėgautis. Kuopti namus per pusvalandį, mėgstamos muzikos ritmu. Tai tik ūkiškas pavyzdys. Tačiau pagalvok ir rasi kiekvienoje veikloje ką nors tokio, dėl ko tu norėtum ja užsiimti, netgi lauktum to.

3. Nustok būti perfekcionistu. Aukšti standartai, kaip ir visa kita, turi “savo vietą”- jie dažniausiai susiję su tam tikra specifine veikla - chirurginės operacijos atlikimas, namo suprojektavimas . Tačiau kai jie imami taikyti ir visose kitose tavo gyvenimo srityse ( kokia tavo išvaizda, kaip išrodo tavo namai, tavo pomėgiai, ar bet kas kitas) , tarsi maloniai pakviestas tave aplanko intensyvus nerimas.
Tai nereiškia, jog tu turi atsisakyti visų savo standartų. Tai reiškia, kad kai imi stresuoti dėl įvairių detalių, tau reiktų paklausti savęs: “ Jeigu padarysiu tai dabar pat, ar būsiu laimingesnis? Ar dėl to tapsiu geresniu? Ar dėl to pasaulis taps geresnis?” Paprastai atsakymas būna - “ne”. Taigi, neleisk perfekcionizmui tapti tavo priešu.

4. Atsitrauk. Kai užsimerki ir įsivaizduoji savo vaidmenį pasaulyje, ar regi save kaip Atlasą, mitologinį Titaną, ant savo pečių laikantį visą pasaulį? Ar jautiesi norintis atsipalaiduoti, bet bijantis, jog jeigu leisi sau tai, viskas sugrius? Jeigu taip, tau reikia nusimesti dalį prisimtų atsakomybių. Tu gali galvoti, kad kiti žmonės nepadarys šio darbo taip gerai, kaip tu. Tačiau yra vienas dalykas: jie niekada nedarys to taip, kaip tu darytum. Taigi, suteik jiems atsakomybę, patark jiems. Nenustebk, jeigu jie suklys, tiesiog būk tam,kad palaikytum juos, išmokytum pastebėti jų klaidas bei padaryti iš to išvadas. Tu pajusi pilnatvę, galėdamas stebėti kaip mokosi ir auga kitas žmogus, kaip tavo vadovaujamas pasiekia gerų rezultatų.
Be to, atsakomybės pasidalinimas, nusimetimas jos kai prisiimi pernelyg daug - tai sunkus darbas, sakyčiau - menas. To reikia mokytis.

5. Prisimink, jog tai - ne pasaulio pabaiga. Daugybė žmonių nugyvena savo gyvenimą nuolat besistengdami užkirsti kelią blogiems dalykams, kurie, galbūt, galėtų nutikti. Geras literatūrinis pavyzdys - A.Čechovo personažas iš apsakymo “Žmogus futliatre”. Tačiau kas gi iš to išeina? Blogi dalykai vistiek nutinka… O gyvenimas tęsiasi. Jeigu didžiąją dalį tavo minčių sudaro mintys apie pavojus, planavimas kaip išvengti galimų nelaimių ir pan, tu tikrai negali mėgautis gyvenimu. Nes bijai dalykų, kurie dar net neįvyko, ir tai užima visas tavo mintis.

6. Vertink tai, ką turi, o ne tai, ką tu turi padaryti. Kartais mes pagauname save su tokiomis mintimis : Aš turiu tai ištaisyti…..Aš privalau ją sustabdyti….. Tačiau tiesa yra ta, kad mes neprivalome to daryti. Tu gali atsitraukti nuo bet kokios užduoties, bet kada. Pabandyk pakeisti kiekvieną mintį, skambančią“ Aš turiu” į “Aš noriu”, ir pažiūrėk, ar tai tau dar aktualu? Ar tikrai tau būtų malonu tai padaryti? Ko gero, visai ne. Todėl vertink tai,ką turi. Kol dar turi. Kai nutinka kas negero (o tikrai nutiks, nesvarbu kas), truktelk pečiais ir nusišypsok. Primink sau,kad:

Gyvenimas tęsiasi.
Viskas kinta. Viskas praeina.
Neleisk kad įvykiai tave nuliūdintų ar supykdytų. Atmink- emocinė reakcija yra tavo pasirinkimas. Tad mokykis iš savo patirties.
Tu kažką laimi, kažką prarandi.
Tai irgi praeina.
Tu neturi atleisti kiekvienam.
Gyvename ir mokomės.
Neprakaituok ir nepersidirbk ties kiekvienu nieku.
Atmink, kad kartais blogi dalykai veda į gerus dalykus.
Pakeisk savo mąstyseną - išmok koncentruotis į tai, kas tave daro laimingu, o ne į tai, kas tave daro saugiu.

Perspėjimas:

• Nesupainiok laisvės ir tingėjimo. Laisvės rezultatas yra laimės jausmas.
Nėra tokio žmogaus, kuris būtų laimingas visą laiką. Tačiau kai kurie žmonės yra daug laimingesni ir labiau džiaugiasi gyvenimu, nei kiti. O tie kiti….dažnai psichoterapijos pirmąjame seanse girdžiu teiginį - noriu būti sėkmingu. O kaip dėl “laimingu”? Pasakos baigiaisi - “ir jie ilgai ir laimingai gyveno”. Laimingai.
Dabartiniam konkurenciniame pasaulyje “laimė” pakeista “sėkme”. Tačiau neilgam. Sėkmė lydi, lyg ir gerai, tačiau sunku juk patikėti, kad tave ji ilgai lydės. Ir prasideda minčių srautai: O gal aš kažko nematau? O gal man reiktų dar daugiau nei turiu? O gal jie supyko, kad aš tiek pasiekiau, ir dabar aš turiu pavydžių priešų?. Ir tt. Taigi, atsisakę laimės, iškeitę ją į sėkmę, neretai žmonės užsisuka nuolatinio susirūpinimo kupiname rate. Kurį vėliau papildo nerimas, baimė, panika.
Tai kaip gi elgiasi ir galvoja tie kiti, kurie džiaugiasi gyvenimu?

1. Atsipalaiduok. Nebūk toks rimtas visą laiką. Pasitenk nustoti nuolatos analizuoti. Stresas gali sukelti daugybę psichinių, fizinių ir dvasinių problemų tavo gyvenime. Viena pagrindinių streso priežasčių yra nerimavimas dėl įvykių/žmonių, kurių tu negali kontroliuoti ar pakeisti. Tau reikia išmokti atskirti dalykus, kurie nepriklauso nuo tavęs, kurių eigos įtakoti tu negali.Todėl turi tiesiog susitaikyti su įvykių eiga.

2. Šypsokis. Nustebsi, kaip fizinė šypsena keičia tavo emocinę savijautą.

3. Priimk gera ir bloga. Niekas nėra visada laimingas. Mes negalime pakeisti praeities, tačiau galime džiaugtis šia diena, laukti ateities. Jeigu esi pasiruošęs priimti tai, kad viskas, kas nutiko praeityje- gera ir bloga- išugdė tave tokia asmenybe, kuria esi dabar - mūšis didele dalim laimėtas.

4. Būk dėkingas. Vienas laimės “raktų”- sugebėjimas priimti - tad išmok būti dėkingu už tai, ką turi. Žmonės tai žino, tačiau pamiršta. Pavojinga lyginti savo gyvenimą su kitų. Priimk dovanas ir žinok,kad niekas nėra blogesnis ar geresnis. Užvesk ne “Skundų knygą”, o “Padėkos žurnalą”. Kasdieną įrašyk kelis dalykus, už kuriuos esi dėkingas ir džiaugiesi, o taip pat paskaityk,ką parašei anksčiau...

5. Būk savimi. Patirta kritika dažnai sąlygoja atitolimą nuo savęs paties, falsh ego formavimą.Prieartėti prie savęs, prisiliesti, atsakyti į klausimą “Kas aš esu? Koks aš eu?” padės dienoraštis, internetiniai blogai, jeigu nori- ir psichoterapija. Išmok būti visiškai atviras sau ir artimiausiems draugams. Ko tu nori iš gyvenimo? Kas iš tikro daro tave laimingu?

6. Išsikelk tikslus, kurie pavers tave laimingu. Kurk ilgalaikius tikslus. Trumpalaikį pasitenkinimą patirti labai nesunku ( alkoholis, narkotikai). Tačiau jo ir efektas trumpas. Po to dažnai lieka tuštuma, savijauta gali būti net blogesnė, nei buvo . Ilgalaikis tikslas pareikalaus pastangų, darbo, tačiau suteiks savirealizacijos galimybę,o jo rezultatas pakeis tavo gyvenimą.

7. Nebūk minčių vergu. Jei mintys, kurios lanko tave, nesuteikia tau laimės jausmo, galvok apie ką nors kita, kas leistų jaustis gerai. Žinoma, jeigu įstrigai blogų minčių sraute, tikrai bus sunku pakeisti minčių kokybę. Tačiau bet kuriuo atveju galima išmokti valdyti savo mintis - pvz, to moko bet kuri meditacijos kryptis: qigong, joga, zen ir pan.

8. Padaryk laimingu kitą. Tuomet prisiminsi, kaip tai nesunku. Laimingiausios mūsų dienos susijusios su šypsenomis mums svarbių žmonių veiduose. Pagalba nepažįstamam žmogui primins tau, koks tu stiprus ir kiek gali.

Perspėjimas:
• Laimė, kaip ir visa kita, reikalauja pusiausviros. Nepasinerk taip giliai į savo laimę, kad pamirštum viską aplinkui.

Literatūra:
Michael Anthony. "How to be happy and have fun changing the world”